عیب یابی پمپ کارواش صنعتی

عیب یابی پمپ کارواش صنعتی یا عیب یابی کارواش صنعتی (Industrial car wash pump troubleshooting)، موضوعی است که قصد داریم در این مقاله درباره آن با شما عزیزان صحبت کنیم. از شما عزیزان سپاسگزاریم که تا انتهای این مقاله با ما همراه هستید. در این مقاله توضیح خواهیم داد که چگونه می توان هر دستگاه کارواش را که با پمپ مشکل دارد یا مشکل نشتی آب دارد، تشخیص داد. همچنین نحوه عیب یابی و انجام تعمیرات این دستگاه ها را خودتان فرا خواهید گرفت.

در حال حاضر، دستگاه های شستشوی فشار قوی آب، یکی از تجهیزات بسیاری ضروری است و بیش از پیش مورد توجه بسیاری از صنایع قرار گرفته است.

استفاده از دستگاه های پمپ کارواش صنعتی یک راه حل بسیار کاربردی و بهینه به منظور نظافت تجهیزات و سطوح مختلف در صنایع گوناگون است. پمپ (Pump) یک جریان آب تحت فشار در تفنگی پاشش تولید می کند که به واسطه آن کلیه کثیفی ها و آلودگی ها از بین می روند. به عنوان یک شخص مصرف کننده دستگاه های شستشوی فشار قوی آب، بسیاری مواقع ممکن است مشکلات مربوط به پمپ و سیستم تحویل آب را تجربه می کنید و نمی دانید که آیا می توانید آنها را توسط خودتان برطرف کنید یا خیر. اگر دستگاه شما آب نشت می کند، اتصالات پمپ را بررسی کنید. اتصالات بین پمپ، شیلنگ فشار قوی و تفنگی اسپری را در صورت نشت آب از واتر جت خود بررسی کنید. مطمئن شوید که اتصالات ایمن هستند، و مهر و موم ها و حلقه های O شکل عالی دارند. اگر فشار آب کم است، نازل های متصل را بررسی کنید و شیر تخلیه را به حداکثر خود بچرخانید. اگر پمپ شما روغن نشت می کند یا صداهای عجیبی تولید می کند، آب بندی ها را چک کنید و مرتباً آنها را روغن کاری کنید.

عیب یابی پمپ، گاهی اوقات شبیه یک بازی حدسی است. با این حال، از دست دادن فشار، جریان ضعیف، نشت، سر و صدای بیش از حد، و عملکرد ضعیف کلی معمولاً به سه دلیل کلی Pump Plumbing، Improper Maintenance و Improper Operation خلاصه می شود.

مشکل نشت آب در پمپ کارواش

ممکن است آب از نقاط اتصال پمپ کارواش نشت کند. برای عیب یابی نشتی آب، اتصالات پمپ و تفنگی اسپری را جداگانه بررسی کنید. احتمال نشت از یکی از سه اتصال بیشتر است. اولین نقطه نشتی می تواند خود پمپ باشد. نکته دوم می‌تواند اتصالات شلنگ ورودی و خروجی پمپ باشد. همچنین اتصال تفنگی پاشش به شلنگ فشار قوی نیز ممکن است باعث نشت آب شود.

آب از پمپ نشت می کند

اگر کارواش شما مستقیماً از پمپ نشتی دارد، معمولاً به دلیل فرسوده شدن آب‌بندهای پیستون است که باید تعویض گردند. بیشتر پمپ‌های دستگاه های شستشوی فشار قوی آب، از مکانیزم پیستون با جابجایی مثبت برای فشار دادن آب در طول لوله استفاده می‌کنند. آب بند پیستونی مانع از خروج این آب از پمپ می شود. با گذشت زمان، این مهر و موم ها ممکن است فرسوده شده و منجر به نشتی گردند. برای بررسی این موضوع، ممکن است لازم باشد محفظه پمپ را جدا کرده و علائم سایش روی مهر و موم های پیستون را بررسی کنید.

این فقط در صورتی قابل اجراست که پمپ پیستونی داشته باشید. پمپ های محوری و صفحه متحرک معمولاً در کارخانه مونتاژ می شوند و اجازه جداسازی را نمی دهند. در نتیجه در چنین موردی نمی توان آب بندی ها را به طور مستقل تعویض نمود و برای رفع مشکل بایستی پمپ را تعویض کرد.

آب از محل اتصال شلنگ نشت می کند

اگر اتصالات شلنگ نشتی دارد، مشخصه این است که کانکتورهای این اتصالات آسیب دیده و بایستی تعویض شوند. یک اتصال دهنده/کوپلینگ لوله، شلنگ را به ورودی کم فشار پمپ متصل می‌کند. این کوپلینگ دارای آب بندی جهت جلوگیری از نشتی می باشد. اگر در این مکان نشتی وجود داشته باشد، به احتمال زیاد کانکتور و مهر و موم آن آسیب دیده اند. به همین ترتیب، اگر کوپلینگ در محل اتصال خروجی پمپ و شلنگ فشار قوی دچار نشتی باشد، مهر و موم خروجی آن بایستی تعویض شود.

آب از تفنگی اسپری نشت می کند

اگر از ناحیه تفنگی پاشش، آب نشت می کند، اتصالالات شلنگ و تفنگ را بررسی و با تنظیم پیچ آن را سِفت کنید. پس از آن، خروجی شلنگ را از نظر وجود O-ring آسیب دیده بررسی و در صورت نیاز آن را تعویض کنید. اکثر دستگاه های واترجت صنعتی برای اتصال شلنگ فشار قوی به تفنگ اسپری از فیت پرس استفاده می کنند. باید بررسی کنید که آیا تناسب به درستی کار می‌کند و اتصالات شُل نیست. اگر دارای پیچ است، مطمئن شوید که به اندازه کافی سِفت هستند. اگر نشتی پس از سفت کردن فیت ادامه داشت، لطفاً حلقه O را در شیلنگ بررسی تا مشخص شود که آیا هنوز وجود دارد یا خیر. یک O-ring گم شده ممکن است باعث این نشت شده باشد.

مشکلات مربوط به فشار آب

در اینجا نحوه تعمیر دستگاه های کارواش در صورتی که فشار آب کافی ایجاد نمی کند، آورده شده است.

فشار کم

برای عیب یابی فشار کم آب، منبع آب را بررسی کرده تا خط ورودی با خاک مسدود نشده باشد. همچنین مطمئن شوید که نازل به درستی کار می کند.

منبع آب ورودی پمپ باید برای ایجاد فشار لازم کافی باشد. شلنگ ورودی را از نظر پیچ خوردگی بررسی کنید. همچنین اکثر شیلنگ های ورودی دارای یک فیلتر زباله در محل اتصال پمپ هستند. فیلتر را از نظر هرگونه آلودگی که در آن محبوس شده است بررسی کنید. اگر مشکل ادامه داشت، مطمئن شوید که از نازل مناسب استفاده می‌کنید و با زباله مسدود نشده است.

بدون فشار

اگر واترجت شما دچار کاهش فشار شد، منبع آب، شیلنگ و نازل را بررسی کنید. سپس شیر تخلیه و پمپ را بررسی کنید که احتمالاً حداقل یکی از آنها معیوب است.

در حالی که از دست دادن فشار نیز ممکن است به دلیل زباله‌های گیر کرده در نازل یا منبع ناکافی آب باشد. با این حال، به احتمال زیاد پمپ و شیر تخلیه در این مورد معیوب هستند. شیر تخلیه را به آرامی تنظیم کنید در حالی که پمپ را روشن نگه می دارید و ماشه را فشار داده اید تا بررسی کنید که آیا فشار بهبود می یابد یا خیر. اگر نه، شیر تخلیه کننده را تعویض کنید، زیرا احتمالاً کار نمی کند. پیستون‌ها و حلقه‌های اورینگ پمپ شما نیز ممکن است نیاز به بازرسی برای آسیب داشته باشند.

علاوه بر این، حباب‌های هوای ناشی از کاویتاسیون می‌توانند به مرور زمان به برخی از اجزای پمپ آسیب برسانند و منجر به کاهش فشار شوند.

افزایش فشار

اگر فشار آب دستگاه شما به طور ناگهانی بالا رفت، بررسی کنید که آیا نازل آسیب دیده است یا خیر. علاوه بر این، شیر تخلیه کننده باید طوری تنظیم شود که آب بیشتری به بای پس و کمتر وارد توپ اسپری شود.

شیر تخلیه در کارواش شما جریان پرفشار به ورودی پمپ یا مخزن آب را به جای ارسال آن به تفنگ پاشش دور می زند. هنگامی که تخلیه کننده شما خیلی سِفت باشد، به سختی جریان را دور می زند و در نتیجه فشار زیادی در خروجی تفنگ ایجاد می کند. با شُل کردن شیر تخلیه، سرعت جریان در مسیر بای پس افزایش و از افزایش فشار در تفنگی جلوگیری می‌کند. اگر این کار جواب نداد، نازل خود را برای علائم واضح آسیب بررسی کنید و در صورت نیاز آن را تعویض کنید.

بعد از چند ثانیه فشار را کاهش می دهد

اگر فشار آب به طور ناگهانی کاهش یافت، ممکن است به دلیل مسدود شدن نازل یا نشتی در شیلنگ باشد. یک شیر تخلیه کننده ضعیف ممکن است باعث این مشکل شود.

اگر تخلیه کننده خیلی شُل تنظیم شود، فشار در تفنگی کاهش می یابد. اگر تنظیم بیش از حد شُل باشد، حتی یک دبی فشار کوچک آب می تواند بر نیروی فنر غلبه و بای پس را درگیر کند. در نتیجه، فشار آب در خروجی اسلحه کاهش می‌یابد. همچنین باید شلنگ خود را از نظر وجود سوراخ یا نشتی بررسی کنید. مطمئن شوید که نازل شما با کثیفی مسدود نشده است.

صداهای عجیب از پمپ

اگر پمپ شما صدای عجیبی می دهد، ممکن است ناشی از یاتاقان های معیوب یا میله های اتصال آسیب دیده باشد. این مورد معمولاً به این خاطر است که پمپ به درستی روغن کاری نشده است.

بیشتر دستگاه های شستشوی فشار قوی آب دارای پمپ‌هایی همراه با روغن بوده که قابل تعویض هستند. پمپ های پلانجر رایج ترین نوع هستند. آنها نیاز به بازرسی منظم روغن و در صورت لزوم تعویض روغن دارند. از سوی دیگر، نسخه‌های پایین‌رده از پمپ پیستونی متلاطم یا محوری استفاده می‌کنند که در مرحله تولید روغن درون آن ریخته می‌شود و سپس برای همیشه آب‌بندی می‌شود.

پمپ کارواش صنعتی شما باید هر 3 ماه یکبار بسته به نوع آن نگهداری شود. عدم روانکاری باعث می شود که قطعات فلزی روی یکدیگر بلغزند و در نتیجه صدا ایجاد می شود. در چنین اتفاقی می توانید پمپ را جدا کرده و یاتاقان ها را بررسی کنید. اگر روغن کاری پمپ مشکل را حل نکرد، جایگزینی بلبرینگ تقریباً این کار را انجام خواهد داد. در انتها اگر پمپ واشر فشار محوری یا متلاطم شما صداهای عجیب و غریب تولید می کند، آن را با یک مشابه جایگزین کنید، زیرا نمی توان آن را جدا کرد و ثابت کرد.

صدای بیش از حد

اگر تجهیز شما صدای زیادی تولید می کند، ممکن است به این دلیل باشد که قطعات داخلی پمپ آسیب دیده باشند و هوا وارد پمپ می شود، بدنه پمپ آسیب دیده است، یا موتور به دلیل سوخت بد، ضربه می زند.

هنگامی که هوا در یک پمپ محبوس می شود، پیستون ها صدای سنگ زنی بلندی ایجاد می کنند که می تواند باعث فرسودگی مهر و موم و میله های اتصال شود. اگر محفظه پمپ بشکند، می تواند باعث ایجاد ارتعاشاتی شود که میزان قابل توجهی صدا ایجاد می کند.

اگر دستگاهی دارید که با گاز کار می کند، کیفیت سوخت موتور را بررسی کنید. برای از بین بردن ضربه موتور، توصیه می کنم از سوخت بدون اتانول و بدون سرب با عدد اکتان حداقل 87 استفاده کنید.

نشتی روغن از پمپ

پمپی که روغن نشت می دهد تقریباً همیشه دارای کاسه نمد معیوب یا اورینگ فرسوده است. در صورت امکان، پمپ خود را جدا کرده و تمام مهر و موم ها را به صورت دستی تعویض کنید. اگر تحت گارانتی است، برای پشتیبانی با فروشنده تماس بگیرید. اگر پمپ شما روغن قابل تعویض دارد و گارانتی شما منقضی شده است، می‌توانید آن را از بین ببرید. اگر مهارت های لازم را ندارید، یک متخصص استخدام کنید یا با فروشنده خود تماس بگیرید. برای تعویض مهر و موم روغن، توصیه می کنم یک کیت سیل روغنی حاوی مهر و موم و حلقه در اندازه های مختلف خریداری کنید. هنگام مونتاژ مجدد، مطمئن شوید که تمام پیچ ها و اتصالات به درستی سفت شده اند. برای جلوگیری از نشت بیشتر روغن، هرگز واشر فشار خود را در معرض دمای بالا قرار ندهید که به راحتی می تواند اجزای لاستیکی را تخریب کند. اگر پمپ واشر فشار شما به طور دائم آب بندی شده است، تنها گزینه تعویض پمپ کامل است.

وجود آب در روغن دستگاه

اگر پمپ روغنی معیوب داشته باشید، آب وارد دستگاه می‌شود. در چنین موردی باید مهر و موم آن را تعویض کنید.

هنگامی که آب وارد روغن پمپ می شود، رنگ آن شیری می شود. یک مهر و موم روغن معیوب ممکن است باعث این امر شود. کل پمپ باید جدا شده تا مهر و موم جایگزین شود، از جمله محفظه، شیرها، مهر و موم ها و حلقه ها.

من فقط زمانی این کار را انجام می دهم که گارانتی پمپ به پایان برسد. تحت گارانتی، فروشنده پمپ باید این مشکل را برطرف کند. این فقط برای کارواش های مجهز به پمپ قابل تعویض روغن قابل استفاده است. اکثر دستگاه های کم‌هزینه دارای یک پمپ آب‌بندی دائمی بوده که تنها در صورت آسیب دیدن یا شکستگی می‌توان آن را به طور کامل تعویض کرد.

مواد شوینده از مخزن خارج نمی شود

اگر واترجت تحت شما مواد شوینده را از مخزن جمع نمی کند، اندازه نازل را بررسی کنید. همچنین باید کیت انژکتور را بررسی کرده و قطعات آسیب دیده یا فرسوده را تعویض کنید.

برای عملکرد تزریق مواد شوینده، دفترچه راهنمای مالک نوع خاصی از نازل را توصیه می کند که فشار مکش مناسب را برای مواد شوینده فراهم می کند. مطمئن شوید که از نازل مناسب استفاده می کنید. اگر کار نکرد، کیت تزریق مواد شوینده خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید که نازل با زباله مسدود نشده است. کیت تعمیر انژکتور شیمیایی تمام قطعات یدکی مورد نیاز را در اختیار شما قرار می دهد.

نتیجه گیری

در این مقالع به بررسی کامل عیب یابی پمپ کارواش صنعتی پرداختیم و 0 تا 100 موارد را خدمت شما بزرگواران ارائه کردیم. در انتها از شما درخواست داریم چنانچه در مورد عیب یابی دستگاه های شستشوی فشار قوی آب سوالی دارید، در بخش دیدگاه های این مقاله آن را بیان نمایید.

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید TwitterFacebookWhatsappTelegramLinkedInPin It

دیدگاهتان را بنویسید

×

سلام!

ارتباط با بخش پشتیبانی آنلاین فیدار کلین

×